Poświęcenie figurki Matki Boskiej

Na początku września figura Matki Boskiej wróciła na swoje miejsce po wcześniejszej renowacji, o czym pisałem tutaj. W niedzielę 27 września nastąpiło poświęcenie ww. figury.

.

Pomimo obaw związanych z deszczowymi dniami, mieszkańcy Leszczkowa oraz goście liczne przybyli na uroczystość poświęcenia. Pogoda sprzyjała więc mogliśmy wspólnie, bez obaw modlić się i śpiewać pieśni ku czci Matki Boskiej. Uroczystości przewodniczył i dokonał poświęcenia ksiądz Marian Nowak – proboszcz parafii Malice.

Po odśpiewaniu pieśni Po górach, dolinach nastąpiło oficjalne poświęcenie figurki. Następnie odmówiliśmy Modlitwę Pańską, Litania Loretańskie oraz dziesiątek różańca. Po modlitwie głos zabrała Pani Anna Sidor dziękując wszystkim za przybycie a przede wszystkim fundatorom za trud i pracę włożoną w odrestaurowanie figury Matki Boskiej. Złożono kwiaty przy figurze.

.

 

Fundatorka Pani Agnieszka Kozub opowiadała: Rzeźbiarz, który zabrał do renowacji figurkę, oczyścił ją z farby, uzupełnił ubytki m.in. dziurę prawdopodobnie po kuli, która była przykryta zwykłym cementem. Figura przeżyła 2 wojny światowe co po niej widać. Wszystkie czarne ślady znajdujące się na niej są oryginalne i nie zostały zmieniane. Kończąc dodaje: My, tak naprawdę niewiele wiemy o tej figurze. Ksiądz proboszcz nawiązując do zakończenia wypowiedzi Pani Agnieszki zachęcał młodych do zainteresowania się lokalną historią wsi i zabytków znajdujących się w niej.

Po zakończeniu części oficjalnej dokonano pamiątkowego zdjęcia i zaproszono wszystkich zebranych do świetlicy w remizie na słodki poczęstunek i herbatkę.

Dziękujemy zarówno mieszkańcom jak i gościom za przybycie.

.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Jarek Baran napisał(a):

    Dla tych, którzy chcą przypomnieć sobie jak ta figurka wyglądała jeszcze całkiem niedawno zapraszam do kliknięcia w link poniżej.
    http://www.mojekorzenie.net/BIBLIOTEKA/figurka_przed_renowacja_Leszczkow.jpg
    JB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *